На сесії обласної ради, що відбулася 22 серпня цього року, Наталія Ревенко порушила питання про необхідність вирішення на державному рівні питання щодо залишення підприємств лісової галузі виключно у державній власності та не допущення їх приватизації і передачі у концесію. Про це повідомляє «Флюгер NEWS» з посиланням на прес-службу Кіровоградської обласної ради.
Свої пропозиції депутат виклала у депутатському запиті. Колеги підтримали вимогу депутата й ухвалили відповідне Звернення.
ЗВЕРНЕННЯ
Кіровоградської обласної ради до Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, Міністерства аграрної політики та продовольства України, Міністерства економічного розвитку і торгівлі України про залишення підприємств лісової галузі виключно у державній власності та не допущення їх приватизації і передачі у концесію
На засіданні Уряду 04 липня 2017 була схвалена пропозиція Міністерства економічного розвитку та продовольства України щодо поводження з державними підприємствами, які знаходяться у підпорядкуванні центральних органів влади. Відповідно до презентованої дорожньої карти реформ сектору держпідприємств, підприємства лісової галузі стають об’єктами концесії.
Статтею 1 Лісового кодексу України визначено, що ліси України є її національним багатством і за своїм призначенням та місцерозташуванням виконують переважно водоохоронні, захисні, санітарно-гігієнічні, оздоровчі, рекреаційні, естетичні, виховні, інші функції та є джерелом для задоволення потреб суспільства в лісових ресурсах і перебувають під охороною держави. Ліси, які знаходяться в межах території України мають загальнодержавне значення.
Створення захисних лісових насаджень та полезахисних лісових смуг спрямоване на реалізацію державної політики України в галузі охорони навколишнього природного середовища та припинення ерозії ґрунтів. Це сприяє підтриманню екологічної рівноваги, в тому числі південно-східної частини Кіровоградської області, де ліси виконують захисну та водорегулюючу функції.
Вкрай важливим напрямом ведення лісового господарства є охорона і захист лісів, який здійснює державна лісова охорона. Невід’ємними складовими охорони і захисту лісів є протидія незаконним рубкам, пожежам, захист від шкідників та хвороб лісу, запобігання будь-якому негативному впливу на ліси.
Щороку в Україні виникає близько 3 тисяч випадків лісових пожеж на площі 3-5 тис. га. Лісові пожежі набувають характеру стихійного лиха (тільки у 2014 році лісові пожежі знищили 16,6 тис. га лісів).
На сьогодні лісова галузь, більше ніж коли-небудь, має стратегічне значення для держави, що пов’язано зі збільшенням негативної дії глобального потепління, рекреаційного навантаження, техногенного забруднення на ліси, життєздатністю створюваних лісових культур, поширенням осередків шкідливих комах і хвороб, які мають масовий характер.
Специфіка управління лісовим господарством потребує високої компетенції, широких знань, завдяки злагодженим та професійним діям лісівників Кіровоградщини, у спекотному 2016 році на території лісів не допущено виникнення жодної пожежі.
Лісова галузь області у 2016 році спрямувала до бюджетів усіх рівнів 100429,5 тис. грн. податків, зборів, обов’язкових платежів.
Підприємства лісової галузі переважно розташовані у сільській місцевості та селищах і є основними роботодавцями та бюджетоутворюючими суб’єктами у регіонах з низьким рівнем розвитку промисловості. В галузі працює близько 1000 працівників, переважна більшість яких проживають в сільській місцевості.
В умовах децентралізації влади концесія в лісовому господарстві буде негативно сприйнята як населенням, так і органами місцевого самоврядування.
Крім того, лісове господарство Кіровоградщини забезпечує сировиною більше 30 місцевих суб’єктів підприємницької діяльності у сфері переробки деревини.
Вивчаючи досвід ведення лісового господарства, слід відмітити, що навіть європейські країни де стабільна та розвинена економіка відмовились від застосування концесійної моделі управління лісами, оскільки дана модель значно погіршала якість ведення лісового господарства та його економічний стан. Як результат, довелось повертати в державне управління лісогосподарські підприємства та вкладати інвестиції для забезпечення відповідного рівня лісогосподарського виробництва.
Негативний досвід має Болгарія, яка на першому етапі реформування використовувала концесійну модель управління. В Польщі, де в державному управлінні налічується 195 держлісгоспів (надлісництв), навпаки почали викуповувати приватні ліси. Грузія, передавши свої букові ліси в концесію на 20 років, намагається повернути їх назад у власність держави.
Оскільки концесія спрямована на заготівлю стиглої деревини, фактично створюватиме умови для виснажливої вирубки та ліквідує продуктивне вирощування лісу, адже термін вирощування лісу до рубання становить 80-100 років.
До того ж, лісове господарство має 100-річний цикл виробництва та охоплює весь комплекс питань з охорони, захисту, відтворення та раціонального використання лісів, тому, можна припустити, що жоден суб’єкт господарювання приватної форми власності, не вкладатиме свої кошти в такий тривалий обіг лісогосподарського виробництва.
Враховуючи зазначене, депутати Кіровоградської обласної ради звертаються з проханням про залишення підприємств лісової галузі виключно у державній власності та не допущення їх приватизації і передачі у концесію.

Ухвалено рішенням Кіровоградської обласної радивід 22 серпня 2017 року № 370

Если вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

восемнадцать − семь =