Сьогодні, 8 червня 2020 року виповнюється 100 років з дня народження найбільш результативного пілота винищувальної авіації СРСР періоду Великої Вітчизняної війни Івана Микитовича Кожедуба, якому в 1944-1945 роках було тричі присвоєно високе звання Героя Радянського Союзу  — за мужність, відвагу і героїзм, виявлені в боях з німецько-фашистськими загарбниками.

Іван Микитович  народився в селі Ображіївка (нинішнього Шосткинського району Сумської області) у бідній селянській сім’ї, де був уже шостою дитиною. Закінчив 7 класів місцевої школи, вступив до Шосткинського хіміко-технологічного технікуму. Одночасно розпочав навчання в Шосткинському аероклубі.

У квітні 1939 року здійснив свій перший самостійний політ в небі Сумщини, і з тих пір на все життя пов’язав свою долю з авіацією. Закінчив Чугуївське військове авіаційне училище льотчиків, де був залишений на посаді інструктора.

З початком Великої Вітчизняної війни був евакуйований разом з училищем в Середню Азію.  Тільки пізньої осені 1942 року, після багаточисельних прохань і рапортів, був направлений у 240-й винищувальний авіаполк, який у лютому 1943 року був перекинутий на фронт. 26 березня 1943 року Іван Микитович  Кожедуб  вперше вилетів на бойове завдання.

6 липня 1943 року, під час боїв на Курській дузі, в свій 40-й бойовий виліт, 23-літній Кожедуб відкрив свій бойовий рахунок, збивши ворожий бомбардувальник.

В листопаді 1943 року, коли 249-й винищувальний авіаполк, після важких повітряних боїв, був відведений в тил на відпочинок, на рахунку Івана Микитовича Кожедуба уже було 26 збитих літаків противника. 4 лютого 1944 року за мужність і воїнську доблесть, виявлені в боях з ворогом, йому було присвоєно звання Героя Радянського Союзу.

До середини 1944 року капітан Кожедуб  був переведений заступником командира у 176-й Гвардійський  винищувальний авіаполк. Він довів рахунок своїх бойових вильотів до 256-и, а збитих ворожих літаків до 48. Указом Президії Верховної Ради СРСР від 19 серпня 1944 року Кожедубу було вдруге  присвоєно звання Героя Радянського Союзу.

19 лютого 1945 року, в бою над Одером, Кожедуб  вписав в свою біографію ще один важливий штрих: на своєму Ла-7 він знищив реактивний літак противника – Ме-262.

До кінця війни Гвардії майор Іван Кожедуб здійснив 330 успішних бойових вильотів, провів 120 повітряних боїв і особисто збив 62 (тільки за офіційними даними!) літаки противника. 18 серпня 1945 року йому було втретє присвоєно звання Героя Радянського Союзу.

Після війни Іван Микитович Кожедуб продовжив службу в 176-ому Гвардійському винищувальному авіаційному полку, в 1949 році закінчив Військово-Повітряну академію. Став командиром 326-ої винищувальної авіаційної дивізії, яка в числі перших була оснащена новими реактивними літаками МіГ-15, і яка приймала участь у боях за Північну Корею. Там Іван Микитович Кожедуб збив ще 17 літаків противника, але всі вони були записані на рахунок однополчан, постільки командиру дивізії було суворо заборонено особисто вступати в бій з ворогом.

Закінчив академію Генерального штабу, був першим заступником командуючого ВПС Ленінградського , командуючим ВПС  Московського округів, в 1978 році – був переведений  в групу Генеральних  інспекторів Міністерства оборони СРСР. В 1985 році йому було присвоєно звання Маршала авіації.

Вів величезну громадську роботу: поїздки, зустрічі, виступи, інтерв’ю. Обирався депутатом Верховної Ради СРСР – від Сумської області.

Нагороджений двома орденами Леніна, кавалер 7 орденів Червоного Прапора,  кавалер ордена Олександра Невського, Ордена Вітчизняної війни I ступеня, двох орденів Червоної Зірки, орденів «За службу Вітчизні у Збройних Силах СРСР»  (III-го і  II-го ступеня), ордена Бойового Червоного прапора Монгольської Народної Республіки.

Помер 8 вересня 1991 року.

По матеріалам відкритих джерел

Если вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

19 + два =