11 квітня в усьому світі відзначають пам’ятну дату – Міжнародний день визволення в’язнів фашистських концтаборів. Вона встановлена в пам’ять про повстання в’язнів концтабору Бухенвальд, яке відбулося 11 квітня 1945 року.

Система концтаборів, вибудувана нацистською Німеччиною, є однією з найжахливіших і найпотворніших речей, до яких докотилося людство.

З початком Другої світової війни та захопленнями нових територій, а особливо після нападу Німеччини на СРСР, зростає й мережа концтаборів. Часом це були просто обгороджені шматки поля без будь-яких укриттів або споруд. У цих нелюдських умовах, без їжі, води, медичної допомоги, тримали тисячі військовополонених, захоплених вермахтом у літню кампанію 1941 року. Вони, власне, були приречені на болісну смерть.

Під час війни на території сучасної України існувало 367 нацистських концтаборів. Один з таких таборів смерті гітлерівці створили і в нашому місті. Цей табір для радянських військовополонених називався «Шталаг-305».

Знаходився цей табір у Кіровограді, на території нинішньої військової частини та стадіону. Він функціонував з вересня 1941 по лютий 1943 року, мав свої філіали на станції Адабаш Новоукраїнського району і у Первомайську Миколаївської області.

Архівні довідки свідчать, що за часів існування табору від знущань, нелюдських тортур та голоду, в ньому загинуло понад 50 тисяч полонених різних національностей.

Щороку, 11 квітня, активісти міського осередку партії «Ліва опозиція», їх прихильники і небайдужа спільнота міста, збираються біля пам’ятника радянським воїнам закатованим фашистами, на мітинг-реквієм. Не став виключенням і цей рік.

– Тільки зберігаючи пам’ять про ті страшні події і віддаючи шану загиблим і тим хто вижив у тому пеклі людям, можна сподіватись на те, що подібне більше ніколи не повториться в людській історії, — зазначив у своєму виступі на мітингу лідер кіровоградських лівих Василь Мосієнко.

Після хвилини мовчання і поминальної літії за невинно убієнними жертвами фашизму, яку відслужив протоієрей Євгеній Назаренко, присутні на мітингу-реквієму містяни, в знак вічної пам’яті по загиблих поклали квіти до пам’ятника і меморіальної дошки жертвам фашизму.

Если вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

двадцать − четыре =